Debut spectaculos pentru Nicolae Stanciu în tricoul celor de la Sparta Praga. Cel mai scump jucător din istoria formației din capitala Cehiei a jucat o repriză în amicalul Sparta - Loko Vltavin și a contribuit la victoria echipei sale.

Introdus în minutul 46, la scorul de 0-0, Stanciu a jucat un rol esențial la primul gol al partidei. ”Decarul” român şi-a lansat un coleg cu o pasă lungă, acesta i-a trimis în faţa porţii lui Josef Sural, care a dechis scorul în minutul 54.

Cu cinci minute mai devreme, Stanciu a ridicat publicul în picioare cu un şut care a lovit bara porţii adverse şi încă unul care a trecut puţin pe lângă.

În final, Stanciu și-a dovedit talentul uriaș de pasator. În minutul 89, Sparta Praga a înscris pentru 2-0 prin Ben Haim, gol la care Stanciu a oferit pasa decisivă. Peste un minut, acelaşi Ben Haim a dat golul de 3-0, tot din pasa lui Stanciu.